Ніва № 22 (3498), 28 мая 2023 г.

Komentarz Podlaskiego Kuratora Oświaty odnośnie artykułu Kuriera Porannego „Urzędnicy: Białoruski nie musi być obowiązkowy w szkole z dodatkową nauką języka białoruskiego” z 14 maja 2023 r. aut. Andrzeja Matysa

Podlaski Kurator Oświaty Beata Pietruszka

Odnosząc się do treści artykułu, który pojawił się na łamach Kuriera Porannego 14 maja 2023 r., informuję, że postawiony w ww. artykule zarzut rzekomej próby likwidacji struktury edukacji mniejszości białoruskiej w województwie podlaskim jest sprzeczny ze stanem faktycznym. Podlaski Kurator Oświaty, realizując ustawowy obowiązek zapisany w art. 55 ustawy Prawo oświatowe, oczekuje przestrzegania przez wszystkie szkoły podlegające nadzorowi przepisów prawa i nie prowadzi żadnej działalności wymierzonej przeciwko białoruskiej mniejszości narodowej.

Działania w II Liceum Ogólnokształcącym z Dodatkową Nauką Języka Białoruskiego w Hajnówce zostały podjęte na skutek interwencji rodzica i uczennicy, którzy zwrócili się do Podlaskiego Kuratora Oświaty z prośbą o wyjaśnienie kwestii, czy złożona przez ucznia rezygnacja z nauki języka białoruskiego obliguje do zakończenia nauki w tej szkole. W udzielonej odpowiedzi Podlaski Kurator Oświaty odwołał się i wskazał przepisy prawa oświatowego, które obligatoryjnie obowiązują wszystkich dyrektorów szkół publicznych na terenie całego kraju.

Zgodnie z § 2 ust.1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, (...)


поўны тэкст артыкула ў друкаваным варыянце газеты або праз тыдзень у архіўным выпуску Нівы.PDF