Ніва № 41 (3361), 11 кастрычніка 2020 г.

Informacja Ministra Edukacji Narodowej na temat stanu edukacji mniejszości białoruskiej w Polsce

Opracowano w Departamencie Kształcenia Ogólnego we współpracy z Departamentem Programów Nauczania, Podręczników i Innowacji oraz Departamentem Współpracy z Samorządem Terytorialnym

Obywatele polscy pochodzenia białoruskiego mają status mniejszości narodowej, przyznany na podstawie przepisów ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Przepisy art. 13 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty2 umożliwiają organizowanie w szkołach publicznych — na wniosek rodziców — zajęć służących podtrzymywaniu tożsamości językowej i kulturowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym, przez organizowanie nauki języka mniejszości, nauki własnej historii i kultury oraz geografii państwa, z którego obszarem kulturowym utożsamia się mniejszość narodowa.

Mniejszość białoruska w Rzeczypospolitej Polskiej tworzy zwarte skupiska lokalne na terenie województwa podlaskiego, głównie w okolicach Hajnówki, Bielska Podlaskiego, Białowieży i Białegostoku.

Nauczanie języka białoruskiego prowadzone jest na terenie województwa podlaskiego, a od roku szkolnego 2017/2018 także w Warszawie, gdzie przy Szkole Podstawowej nr 395 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego (ul. Sierakowskiego 9) został powołany Międzyprzedszkolny Zespół (...)


поўны тэкст артыкула ў друкаваным варыянце газеты або праз тыдзень у архіўным выпуску Нівы.PDF